Park Oruński 22 września 2019
Kiełpino Górne 29 września 2019 

Rodzinne Gry Parkowe na Orientację ALMANAK 

Zapraszamy wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, w szczególności młodzież szkolną wraz z opiekunami, na Rodzinne Gry Parkowe na Orientację oparte w dużym stopniu na zasadach Biegów na Orientację. Szczegóły w dziale AKTUALNOŚCI oraz w regulaminach poszczególnych edycji pod wskazanymi datami w menu.

Pierwszy cykl Rodzinnych Gier Parkowych (pod nazwą Biegów Parkowych) miał miejsce w końcówce zimy 2012. Kolejny już na wiosnę 2013. Wszystkie dotychczasowe cykle cieszyły się bardzo dużą popularnością.

Zawody mają głównie charakter edukacyjny i popularyzujący orientację w terenie. Na trasie SPORT chętnie udział biorą osoby trenujące do większych zawodów BnO. Teren jest łatwy w orientacji, bezpieczny, obejmujący niewielki i niekiedy bardzo ciekawy pod względem krajoznawczym oraz przyrodniczym obszar, dzięki czemu opiekunowie mogą być spokojni o swoich podopiecznych. Za każdym razem organizator wytłumaczy zasady i odpowie na każde nurtujące uczestników pytanie.

Zasady Gier Parkowych na Orientację są bardzo proste. Dla młodszych uczestników może się to kojarzyć z poszukiwaniem skarbów co zwiększa atrakcyjność tej formy rekreacji. Startować można indywidualnie, w grupie przyjaciół lub rodzinnie z dziećmi. Każdy zespół na starcie otrzymuje kartę startową (w postaci elektronicznego chipa) oraz mapę z zaznaczonymi za pomocą kółek miejscami, do których musi dotrzeć. W określonych w ten sposób lokalizacjach w terenie ustawione są specjalne, przestrzenne lampiony (tzw. punkty kontrolne w skrócie PK), przy których znajdują się elektroniczne stacje kontrolne do potwierdzania pobytu. Zadaniem uczestnika jest odnalezienie wszystkich PK w wyznaczonej kolejności i potwierdzenie swojego pobytu poprzez zbliżenie do stacji kontrolnej karty startowej z elektronicznym chipem. System dokonuje zapisu kodu PK na karcie oraz numeru karty w stacji kontrolnej.

Każdy, najlepiej indywidualnie (wtedy jest największa satysfakcja), wybiera sobie własną drogę dotarcia do kolejnego punktu kontrolnego. W zależności od umiejętności nawigacyjnych może to zrobić po drogach i ścieżkach lub iść/biec na przełaj utrzymując kierunek na punkt. Używa się do tego kompasu. W parku ten przyrząd nie zawsze jest konieczny, gdyż mapę można orientować według tego, co widać w najbliższym otoczeniu. Kompas może jednak znacznie ułatwić znalezienie punktu.

Najważniejsze jest dotarcie do punktów kontrolnych, czas ma drugorzędne znaczenie zatem niekoniecznie trzeba biegać. Trasę można pokonać w dowolnym tempie, traktując Gry Parkowe na Orientację jako spacer na świeżym powietrzu z dużą dawką dobrej zabawy.

Mapa do biegów na orientację jest specjalną mapą sportową o specyficznych znakach topograficznych, których można bardzo szybko się nauczyć nawet w trakcie biegu lub marszu. W biurze zawodów zawsze dostępna jest legenda do mapy z opisem wszystkich znaków, a organizator wytłumaczy zasady i odpowie na każde pytanie początkujących uczestników.

Dla wielu udział w imprezach na orientację jest swoistym odstresowaniem od obowiązków dnia codziennego i problemów życia zawodowego. To jedyna forma wypoczynku w czasie, której na pewno nie możemy myśleć o kłopotach gdyż całą naszą uwagę poświęcamy mapie i prawidłowej nawigacji w terenie. To wyostrza zmysł orientacji dzięki czemu zapominamy o wszystkim co nas gnębi i przytłacza. To najlepszy i często jedyny skuteczny środek antystresowy.

Gry Parkowe są organizowane przez cały rok. Zachęcamy do udziału nie tylko w porze ciepłych miesięcy, ale szczególnie w okresie wczesnowiosennyn i późnojesiennym, kiedy większość z nas ma obniżoną aktywność ruchową ze względu na pogodę, choć wcale tak nie musi być. Dodatkowo można wówczas odkrywać zupełnie inny świat złotej polskiej jesieni, przypruszonego śniegiem krajobrazu, czy budzącej się wiosną do życia przyrody.

Bardzo gorąco zapraszamy do udziału w Rodzinnych Grach Parkowych na Orientację. Szczegóły w dziale AKTUALNOŚCI oraz w regulaminach poszczególnych edycji pod wskazanymi datami w menu.

Poniżej prezentujemy relacje z naszych imprez. Życzymy miłego oglądania i zachęcamy do aktywnego udziału, jednocześnie dziękujemy "aktorom" za miłe słowa i szczere dzielenie się przed kamerą swoimi odczuciami. Dziękujemy, że jesteście z nami.

Relacja w TV Polsat Stogi 14.01.2018
od minuty 27 i 47 sekund
Relacja w TVP Gdańsk Stogi 14.01.2018
Relacja w TV Polsat 14.01.2018 Stogi Relacja w TVP Gdańśk 14.01.2018 Stogi
Gry Parkowe na Orientację Park Przymorze 15.10.2017 Miejska Gra Terenowa DOMINIK 10.07.2016
2017.10.15 Jelitkowo098 TTV 2016 07 10 Dominik TTV
Cykl Tułaczy: Wiosenny, Wakacyjny i Jesienny - filmiki i relacje tutaj.